Autokros MM ČR Nová Paka 7/2021

Název

Popis

Víkendové Mistrovství České republiky v autokrosu v Nové Pace nachystalo pro diváky skutečně strhující podívanou. Sobotní závod završila dramatická havárie matadora soutěže Jaromíra Hoška, v neděli bylo o napínavé okamžiky rovněž postaráno. Část závodů se uskutečnila za vytrvalého deště, takže se kola aut bořila do vrstvy bláta. Jezdci ale závody zdařile dokončili. Prohlédněte si nejlepší momenty závodu ve fotogalerii. Report z akce nám poslal pořadatel Pavel Vydra.
Proměnlivé počasí, zejména v neděli, provázelo napínavé souboje o body do Mezinárodního mistrovství České republiky ve Štikovské rokli. Při pátečních přejímkách bylo převzato úctyhodných 128 závodníků, kteří připravili pro diváky zajímavou podívanou. Zatímco sobotní jízdy byly poklidné a o největší vzruch se postaral v posledním kole poslední rozjížďky nejzkušenější matador Jaroslav Hošek, který prudce narazil do svodidel, v neděli nebyla o dramatické okamžiky nouze.
Po sobotním závodním programu, kdy se odjely v divizích Racer Buggy a Kartcross dvě rozjížďky, v ostatních divizích první, byly nejúspěšnějšími jezdci Kubíček (Super Buggy), Novotný (Buggy 1600), Výborný (TA), Brousek (JB), Dubravský (TA 1600), Šindelář (D2), Hartych (Kartcross), Hrčka (RB 160), Jiříčka (RB 125) a Kolomý jr. (RB 250).V neděli od rána bylo příjemné letní počasí, ale předpověď na pozdní odpoledne slibovala bouřku s deštěm. Vzrušení přinesly rozjížďky "velkých taxů", kde jednu rozjížďku dojel jeden a druhou dva jezdci, a vedle kolizí zahořel vůz Dušana Horčičky. V Buggy 1600 byla zase jízda přerušena pro "boudu" u studánky. Jezdci si vytvořili výchozí pozice pro finálové a v pěti kategoriích i semifinálové jízdy. Z těch překvapivě nepostoupili třeba Kindl, Pytlounová nebo Hošek a jen tak tak se do finále probojoval se stávkující technikou Petr Nikodém.
Svoji dominanci v RB 160 potvrdil ve finále Michal Hrčka před Matyášem Knapem a Vítem Weidenthalerem. Ve "stopětadvacítkách" vyhrál Ladislav Jiřička před Ladislavem Hanákem jr. a Ondřejem Pospíšilem. V RB 250 se nejvíce dařilo Zdeňku Frischholzovi, kterého na stupně doprovodily dvě dívky - Kristýna Svobodová a Tereza Bartáková. Čtrnáct jezdců nastoupilo do finále Kartcrossu a vítěz Petr Doležal dokázal, proč má na svém "kártu" startovní číslo 1. Další místa obsadili Hartych a Roubíček.
Po celý víkend podával v D2 vyrovnané výkony s nenápadným Fordem Ka Lukáš Mihulka a zvítězil před Janem Šindelářem a Romanem Vávrou. Loňský mistr TA 1600 Luděk Dubravský vyhrál před Tomášem Jánošem a Martinem Kopenou. Dramatický úvod měl první finálový start divize Touring Autocross. Hned v první zatáčce byl v saltech katapultován vůz, po celý víkend dobře jedoucího, Jana Brožka a opakovaná jízda odstartovala bez něj. A zaslouženého vítězství se po několika peripetiích dočkal Petr Šimurda s fábií týmu Václava Fejfara, čímž udělal sobě i celému týmu velkou radost. Po velkém souboji za ním s větším odstupem dojeli Dlesk s Bartošem.
Další kategorie už jely za silného deště a na bahnité trati. Začaly to juniorky a v nich se moc nedařilo doposud suverénnímu domácímu Ondřeji Medlíkovi a obsadil sedmou pozici. Vyhrál neméně dobrý Daniel Pytloun před Filipem Duřtem a Arnoštem Floriánem. Hodně napínavá byla kategorie Buggy 1600. Na předních místech se vystřídalo po různých přetočeních a nárazech do svodidel hned několik jezdců. Po skvělé jízdě s respektem ke stavu trati zaznamenal své dosavadní největší vítězství domácí Filip Hartman před Mathiasem Freuisem, Pavlem Jílkem a favorizovaným Jakubem Novotným. Vyvrcholením závodů bylo finále divize Super Buggy, které bylo rovněž poznamenáno deštěm a uklouzanou tratí. S podmínkami se nejlépe vypořádal Jakub Kubíček, za nimž skončili Martin Hrubý a Radek Jordák. Teď už se bude pomalu Štikovská rokle připravovat na závody Mistrovství Evropy, které se zde pojedou začátkem září.